Publikace Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu je první knihou, která souhrnně přibližuje budování celostátní sítě kulturních domů, jež byla systematicky zřizována v období socialismu na území bývalého Československa. Tyto stavby se jako místa veřejného života poválečné společnosti těšily velkorysé státní podpoře, a to nejen po stránce ekonomické, ale i politické či legislativní. Náš zájem se nesoustředí pouze na jejich specifickou typologii, ale nahlížíme také jejich osvětový a emancipační potenciál i roli politického nástroje organizace a kontroly volného času. Publikace se rovněž zaměřuje na hledání kořenů a programových předchůdců kulturních zařízení vznikajících od 19. století i v meziválečné době (spolkové a národní domy nebo domy pracujících), s přesahem do období po roce 1989, kdy se budovy a jejich provozovatelé museli a někdy stále musí vyrovnávat s aktualizačními nároky. Kniha pokrývá český i slovenský kontext výstavby kulturních domů, díky čemuž se daří nejen pokrýt celé území bývalého Československa, ale také zachytit rozdílné historické zkušenosti.
Kniha je kombinací odborné knihy a obrazové publikace se snímky fotografů Oskara Helcela a Martina Netočného. Série fotografií člení texty do čtyř částí, z nichž první se zaměřuje na historické předobrazy kulturních domů v českých zemích i na Slovensku od 19. století, druhý pak na praktické aspekty jejich výstavby v době státního socialismu. Třetí sleduje dějiny a proměny kulturních domů v českých zemích od druhé světové války do devadesátých let 20. století. Čtvrtý oddíl se soustředí na totéž na slovenském území a dále obsahuje dvě případové studie, jednu ze Slovenska a druhou z České republiky. Jednotlivé texty doprovází řada dobových reprodukcí, z nichž velká část je publikována poprvé.
Knihu vydává Galerie VI PER ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou, 2023.
Editorky: Michaela Janečková, Irena Lehkoživová
Koncepce: Oskar Helcel, Michaela Janečková, Irena Lehkoživová, Martin Netočný
Texty: Jiří Andrs, Jan Galeta, Hubert Guzik, Katarína Haberlandová, Michaela Janečková, Laura Krišteková, Josef Ledvina, Irena Lehkoživová, Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Karel Šima, Jitka Šosová, Lukáš Veverka, Jan Zikmund
Předmluva: David Crowley
Fotografie: Oskar Helcel, Martin Netočný
Grafický design: Tereza Hejmová, Adéla Svobodová
Počet stran: 888
Rozměr: 16 x 12 cm
Vydání: první
Kniha vychází v českém a anglickém jazyce
CZ: ISBN 978-80-908433-3-2 (Galerie VI PER), ISBN 978-80-88308-88-1 (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze)
EN: ISBN 978-80-908433-4-9 (VI PER Gallery), ISBN 978-80-88308-97-3 (Academy of Arts, Architecture and Design in Prague)
Vydání knihy bylo podpořeno Ministerstvem kultury ČR a Státním fondem kultury.
Ohlasy:
Karel Veselý, „Každé politické zřízení mělo své důvody, proč podporovat výstavbu kulturních domů,“ říkají editorky knihy o kulturácích v Československu, alarm, 11. 4. 2024.
Karolína Vránková, Taneční a kroužky šití. V „kulturáku“ měli vše. A často taky skvělou architekturu, Bourání, Radio Wave, 29. 4. 2024.
Karolína Vránková, „Kulturák“ do každé vesnice. Byly tu plesy, kroužky šití a často i skvělá architektura, earch.cz, 30. 4. 2024.
Jonáš Zbořil, Kulturáky nejsou Černobyl. Často jde o jediná místa, kde se jde sejít, Seznam Zprávy, 31. 5. 2024.
Alžběta Medková, Nemrtvé paláce kultury: Velká kniha o kulturních domech v Československu, A2, roč. 20, 2024, č. 13, s. 25.
Alžběta Žabová a Anna Mašátová, Zajdem večer do kulturáku? Vychází publikace mapující kulturní domy v Československu, ArtCafé, ČRo Vltava, 9. 7. 2024.
Jana Kořínková, Malá velká kniha o československých kulturácích, Art Antiques, 2024, č. 7, s. 74–75.
Jasna Galjer, Houses of Culture in Czechoslovakia Between Utopia and Reality, Architektúra & urbanizmus, roč. 58, 2024, č. 1–2, s. 130–132.
Adéla Vaculíková, Kulturní domy v Československu: Osvěta, kultura, zábava, UMPRUM online.