Irma Boom

{~ '2016-11-23 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~}–{~ '2017-01-14 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M/Y' ~}

Kurátor: Irena Lehkoživová

Výstava přední holandské grafičky Irmy Boom se zaměří na její spolupráci s architekty a úpravu knih o architektuře, designu a spřízněných tématech.

Pražská přehlídka představuje práci Irmy Boom spojenou především s architekturou a designem, např. knižní monografie a katalogy, větší část výstavy bude věnována dlouholeté úzké spolupráci Irmy Boom s rotterdamským architektonickým ateliérem OMA a jejím zakladatelem a ředitelem Remem Koolhaasem nebo úpravě předního světového architektonického časopisu Volume, jenž spoluvydává AMO, výzkumná platforma OMY. Stranou ale nezůstanou ani práce na dalších projektech (Wiel Arets, Benthem Crouwel, MVRDV, Tabanlıoğlu Architects, Vitra ad.).

Výstava se snaží poukázat na chápání vztahu typografie a architektury a představuje grafický design jako pro architekturu důležitý prostředek komunikace. I sama Irma Boom totiž chápe knihu v jistém architektonickém smyslu, tedy jako reorganizaci elementů a forem funkčních v rámci jednotného celku. Pro Irmu Boom je důležitá konceptuální práce s médiem knihy, používá miniaturní formáty i knihy XXL velikostí, zásadně pracuje s barvou uvnitř i vně knihy, užívá materiály k navození haptických zážitků. Sama sebe neoznačuje za grafičku, ale „knižní návrhářku“ a ke knihám přistupuje jako k samostatným svébytným uměleckým dílům či objektům. Přesto mají její práce jasnou strukturu, rytmus a řád.

Irma Boom (1960) patří mezi přední světové úpravce knih a za svou kariéru vytvořila více než 300 knih pro instituce jako Muzeum moderního umění a Cooper Hewitt Museum v New Yorku, Serpentine Gallery v Londýně, OSN, Chanel, Vitra nebo studio OMA Rema Koolhaase a osobnosti jako Petra Blaisse, Sheila Hicks či Olafur Eliasson. Získala mnoho ocenění včetně vyznamenání od nizozemské královny Beatrix. Její knihy nalezneme ve sbírkách mnoha institucí (MoMA New York, Centre George Pompidou v Paříži, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum, Londýn aj.), na Amsterdamské univerzitě byl založen Archiv Irmy Boom. Irma Boom působí jako kritik na Yale University School of Art.

Děkujeme partnerům výstavy Embassy of the Netherlands in the Czech Republic, Master & Master, Vitra, OMA a Volume.

Instalace: Pavel Machar, Radek Teichman

Fotografie výstavy: © Peter Fabo

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 14-18