Místo Monumentu

{~ '2016-03-18 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~}–{~ '2016-05-07 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M/Y' ~}

Kurátor: Anežka Bartlová

Výstava Místo Monumentu se soustředí na reflexi pomníkové tvorby v rámci současného umění. Vztah mezi volnou tvorbou a memoriálním zadáním není jednoznačný. Diskusi lze vést od otázky, zda pomník vůbec může mít podobu aktuálního uměleckého díla, přes zdařilé důkazy o tom, že to možné je, až k názoru, že se jedná o dvě naprosto nesouvisející polohy. Nejčastěji je jako dělicí linie označována „političnost“, kterou umění nemá mít, kdežto každému pomníku je vlastní. Je ale (současné) umění nepolitické?

Přemýšlení umělců nad tématem pomníku – ať už jako tvůrců, či komentátorů, iniciátorů a nebo pozorovatelů – můžeme strukturovat několika slovy: KONTEXT, SENTIMENT a HRDIN/K/A. Vystavená díla pak nejsou jednoduše jejich ilustracemi, ale rozvíjí – každé po svém – některou z poloh ve vztahu současnosti k pomníkům a pomníků k současnosti. Dohromady tak črtají souřadnice místa monumentu dnes.

Výstava Místo Monumentu je zahajovací výstavou Galerie VI PER v pražském Karlíně.

Vystavující: Tomáš Džadoň, Václav Havlíček, Anna Hulačová, Pavel Karous, Matouš Lipus, Jaroslav Róna, Rudolf Samohejl, Erik Sikora

Kurátorka: Anežka Bartlová

Instalace: Rudolf Samohejl

Foto výstavy: Jan Freiberg

Ohlasy:
Karel Oujezdský, Existuje dnes ještě Místo Monumentu? Nový výstavní prostor jeho hledáním zahajuje svůj provoz, Mozaika, ČR Vltava, 24. 3. 2016.
Tereza Jindrová, Mozaika, ČR Vltava, 12. 4. 2016 (od 48:00).

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 14-18