Galerie VI PER je českým členem iniciativy HouseEurope!
HouseEurope! je iniciativa sdružující instituce, občany a skupiny obyvatel v Evropě a hledá cestu, jak v dnešním stavebnictví rozumně a pozitivně zvýhodnit a upřednostnit rekonstrukce před demolicemi. Cílem iniciativy je připravit efektivní právní předpisy EU, které by usnadnily renovaci a přeměnu stávajících budov, podpořily jejich cenovou i sociální dostupnost. Do iniciativy už se zapojilo mnoho architektonických studií, veřejných i soukromých institucí a tisíce občanů.
Hlavními úvahami pro podporu rekonstrukcí jsou: 1. daňové úlevy pro renovační práce a opětovné využití materiálů, 2. spravedlivá pravidla pro hodnocení (kvalit, potenciálu i rizik) stávajících budov a 3. nové metody posouzení vložených emisí CO2 ve stávajících budovách. V roce 2025 má iniciativa HouseEurope! za cíl nasbírat milion podpisů občanů EU, aby se Evropská komise navrženými právními předpisy začala zabývat.
Galerie VI PER je členem iniciativy. Celý rok 2025 se bude snažit o šíření povědomí o HouseEurope!, chystáme přednáškový cyklus, společné aktivity se školami architektury, s veřejnými institucemi a jednotlivými iniciativami v ČR.
PŘIDEJTE SE!
Odkaz k podpisu iniciativy HouseEurope! naleznete ZDE.
Co je HouseEurope!?
HouseEurope! je nezisková evropská občanská iniciativa, která se zasazuje o zákony EU usnadňující renovaci budov, zvyšující její dostupnost a sociální začlenění a zdůrazňující výhody renovace oproti demolici.
Cíle HouseEurope!
Ano renovaci! Ne demolici!
HouseEurope! chce vytvořit pobídky, které učiní renovace novým standardem a běžnou cestou. To podpoří trh s renovacemi a přidá novou hodnotu již existujícím budovám. Cílem je zachovat stavby a komunity, zajistit spravedlivější a lokálnější stavební praxi, snížit spotřebu energií a zdrojů a uchovat naše vzpomínky a příběhy.
Dnes se s budovami zachází spíše jako s investicemi než jako s prostory pro život lidí. Kvůli finančním spekulacím zůstávají miliony metrů čtverečních prázdné, chátrají nebo jsou demolovány a nahrazovány novými stavbami.
Do roku 2050 se v Evropě zbourá přibližně 2 miliardy metrů čtverečních stávajících prostor. To odpovídá polovině německého stavebního fondu a je to více než celá rozloha Paříže či Berlína. Místo toho se vystaví miliardy metrů čtverečních nových prostor jako náhrada za ty předešlé. Takto fungující praxe vytváří sociální, ekonomické, environmentální a kulturní problémy, jelikož demolice s sebou nese ztrátu domovů, pracovních míst, energie a historie.
Sociální problém = ztráta domova
Realita je taková, že každý rok přijde o domov nespočet lidí kvůli demolicím a rostoucím cenám nové výstavby. Existují dvě neblahé skutečnosti: za prvé, stávající budovy se nejčastěji bourají pro finanční zisk. Nájemníci jsou vystěhováváni, protože je výhodnější zbourat a postavit nové bydlení než renovovat nebo udržovat stávající. Za druhé, i když jsou postaveny nové bytové jednotky, původní nájemníci se často nemohou vrátit kvůli neúměrnému zvýšení nákladů.
Ekonomický problém = ztráta pracovních míst
Ve stavebnictví profitují z demolice a nové výstavby především velcí hráči. Malé a střední podniky mají možnost prosperovat díky projektům renovací a adaptací. Devadesát dva procent architektonických kanceláří v Evropě tvoří jeden až pět zaměstnanců. Při míře renovací, která by se musela ztrojnásobit, aby bylo možné ubytovat všechny občany EU, by tyto menší praxe měly z nárůstu projektových příležitostí finanční prospěch.
Ekologický problém = ztráta energie
Naše zastavěné prostředí nese značné množství ztělesněné energie, která zahrnuje nespočet tun CO2. S každou zbouranou budovou tak přicházíme o veškerou energii, která již byla investována do její výstavby. Stavební sektor je momentálně zodpovědný za jednu třetinu emisí CO2. Jen v Evropské unii jsou budovy dohromady zodpovědné za neuvěřitelných 36 % emisí skleníkových plynů.
Kulturní problém = ztráta historie
Demolice vymazávají historický a kulturní význam budov, což vede ke ztrátě kulturního dědictví a identity komunit. Zachováním a renovací stávajících staveb udržujeme hmatatelné spojení s naší minulostí a kulturním dědictvím.
Krize ve stavebnictví
Výstavba má významný vliv na naše životy, a proto je nutné, aby se na ni upíralo více pozornosti. Stavebnictví je jedním z nejziskovějších a nejdůležitějších tržních sektorů v EU, ale zároveň je jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů k emisím CO2 a spotřebě energie. Podle Evropské komise jsou budovy zodpovědné za přibližně 36 % emisí CO2 a 40 % celkové spotřeby energie v EU.
Stavebnictví produkuje více než 35 % celkového odpadu v EU, což zdůrazňuje jeho značnou ekologickou stopu. Přesto udržujeme systém, v němž je levnější koupit nové než pečovat o staré. Tento systém upřednostňuje finanční zisk před blahobytem lidí a planety. Systém, v němž renovace a adaptace ustoupily do pozadí před demolicí a novou výstavbou.
To mohlo fungovat v minulosti, kdy se zdálo, že zdrojů je nekonečné množství a nová výstavba je levnější, rychlejší a jednodušší než řešení stávajících budov. Současný nedostatek materiálu a energie nám však ukazuje nefunkčnost tohoto systému. Stavebnictví má proto klíčovou roli v sociální a ekologické transformaci a všechny zúčastněné strany - od realitního sektoru přes architekty až po stavební průmysl - si musí uvědomit rizika demolice a potenciál renovace.
Ne demolici! Ano renovaci!
➘︎︎︎ Demolice ničí domovy a vysídluje komunity.
➘︎︎ Demolice ničí pracovní místa a upřednostňuje zisk před lidmi.
➘︎︎ Demolice ničí materiály a plýtvá energií.
➘︎︎ Demolice ničí vzpomínky a poškozuje sousedské čtvrti.
➚︎ Renovace zachraňuje domy tím, že udržuje stabilní ceny.
➚︎ Renovace zachraňuje pracovní místa tím, že podporuje místní trh.
➚︎ Renovace šetří energii tím, že zachovává již existující.
➚︎ Renovace šetří historii tím, že zhodnocuje stávající.
Proč je bourání nadřazené renovaci?
Současný systém je navržen tak, aby se bouralo a přestavovalo na základě předpisů a pobídek, které upřednostňují novou výstavbu. Stávající budovy jsou nahrazovány špičkovými stavbami, které dávají přednost zisku před lidmi. Vztah mezi spekulacemi s nemovitostmi a přestavbami s ohledem na potřeby komunit a ekosystémů je však složitý.
I když je rozvoj pro naši společnost nezbytný, je stejně důležité zajistit, aby nebyl na úkor stávajících komunit, místních ekonomik, životního prostředí, historie a kulturních hodnot. Naším cílem je proto poukázat na problematické praktiky spekulativního rozvoje nemovitostí, které upřednostňují demolice a mají dopad na každého z nás.
Důvod 1: Zisk nadřazený komunitě
Lákadlo výrazného finančního zisku může někdy zastínit potřeby komunity nebo společenskou hodnotu stávajících budov. Budovy hodnotné pro místní komunitu, mohou být prodány a zbourány, aby uvolnily místo luxusním bytům, nákupním centrům nebo kancelářím, čímž se změní sociální struktura čtvrti.
Důvod 2: Gentrifikace a přestavba
S tím, jak se čtvrti stávají atraktivnějšími, jsou starší stavby, někdy s historickou nebo kulturní hodnotou, nahrazovány novými budovami, které uspokojují bohatší demografické skupiny. To může zvýšit hodnotu nemovitostí v dané oblasti, často na úkor dlouhodobě funkčních komunit.
Důvod 3: Vnímání modernosti
V některých případech jsou novostavby vnímány jako atraktivnější nebo modernější ve srovnání se staršími budovami, a to i v případě, že jsou konstrukčně zdravé a funkční. Snaha o modernost a touha přilákat určitou demografickou skupinu nebo klientelu může developery přimět k demolici a přestavbě.
Důvod 4: Hodnota pozemku vs. hodnota budovy
V nejlukrativnějších oblastech často hodnota pozemku převyšuje hodnotu samotné budovy. Starší budova na pozemku může generovat menší příjem nebo mít nižší vnímanou hodnotu než potenciální nová stavba, která by ji mohla nahradit. Spekulativní vize se často točí kolem demolice stávajících budov, aby uvolnily místo hustším, vyšším nebo modernějším stavbám, které slibují vyšší finanční výnosy.
Důvod 5: Daňové pobídky a úlevy
V některých jurisdikcích jsou s novými stavbami nebo zástavbou spojeny daňové pobídky, díky nimž je pro majitele finančně výhodné budovy zbourat a postavit znovu.
Důvod 6: Spekulativní bubliny a riziko
Když ceny nemovitostí prudce rostou, často nastává davová euforie, kdy se každý snaží maximálně využít této situace. V takovém prostředí se i funkční a využívané nemovitosti mohou stát cílem akvizic a přestaveb, a to čistě na základě spekulativní víry v budoucí zisky.
Příběh renovace
Renovace veřejných i soukromých budov představuje obrovský potenciál. Cíl členských států EU renovovat naše stávající budovy do roku 2050 lze převést do hmatatelných čísel: V současné době je renovováno pouze 25 % evropského fondu budov, což znamená, že 75 % důležité práce leží stále před námi. Při současném rychlosti renovací s 1 % ročně by však dosažení dohodnutých cílů trvalo třikrát déle. Čelíme tak realitě, kdy je k dosažení cíle potřeba momentální tempo renovací ztrojnásobit!
Abychom uspěli, musíme si uvědomit hodnotu stávajících budov a stanovit priority jejich renovace. Renovace je skvělou odpovědí na zajištění cenově dostupných obytných prostor, podporu malých a středních podniků, snížení emisí CO2 a zachování vzpomínek a komunit. Tato transformace vyžaduje čas, ale my jsme přišli s jednoduchým a konkrétním plánem: Zachování, adaptace, renovace, transformace.
Zachování: Opětovné využití, nebourat!
Vyzýváme k zachování stávajících budov a energie do nich již investované. Tím můžeme ušetřit cenné zdroje a zachovat sociální a kulturní hodnoty. Naším cílem je upřednostnit opětovné využití před demolicí a učinit tak první krok k dosažení dostupného bydlení pro všechny.
Adaptace: Přizpůsobte se, neopouštějte!
Vyzýváme k adaptaci stávajících struktur a nedostatečně využívaných prostor. Tím můžeme dát evropskému stavebnímu fondu nový účel a změnit vnímání hodnoty toho, co již existuje. Naším cílem je přizpůsobit budovy momentálně neužívané a oživit tak potenciál stávajícího stavebního fondu.
Renovace: Stavět pro budoucnost!
Vyzýváme k renovaci, opravám a péči o stávající budovy. Tím se sníží množství odpadu a emisí CO2. Naším cílem je renovace pro budoucnost, což znamená, že musíme (opět) stavět s vidinou dlouhodobé životnosti a omezit novou výstavbu a užití dalších materiálů nyní i v budoucnu.
Transformace: Změna hodnoty!
Vyzýváme k transformaci stávajících staveb v sociálním, environmentálním a ekonomickém smyslu. Naším cílem je zavádět politiku, která zajistí spravedlnost, odolnost a budování komunit. Potřebujeme nové kulturní narativy: od vnímání prostor jako zboží k jejich vnímání jako nezbytnosti.