Proměny pražských čtvrtí: Fokus Karlín

{~ '2017-10-19 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~} {~ '19:00' ~}

Na začátku října se galerie VI PER stala Hospodou U hada. Výstavní projekt architektů Kateřiny Vídenové a Adama Wlazela ze studia MAK! je reakcí na dramatické proměny městských čtvrtí jako je Karlín. Čtvrteční debata přiblíží pohledy na možnou dynamiku proměny městských čtvrtí, jejich gentrifikaci, kulturní potenciál a další společenské vztahy. V debatě vystoupí architekt a developer Jan Ludvík a sociolog Ondřej Špaček. Moderátorem je architekt Igor Kovačević.

Jan Ludvík je architekt a jednatel developerské společnosti Karlín Group, která dlouhodobě působí v Karlíně. Svými projekty se Karlín Group jednoznačně podílí na proměně této městské čtvrti, mezi realizované projekty patří např. Corso Karlín, River Diamond, Keystone, CornLofts Šaldova a mnoho dalších. Společnost Karlín Group je také jedním z členů sdružení Konsorcium pro Karlín, které vzniklo jako iniciativa společností a firem sídlících v Karlíně s vizí podílet se na proměně Karlína. Jan Ludvík absolvoval v roce 2001 Fakultu architektury ČVUT v Praze, spoluzaložil architektonickou kancelář 3L studio.

Ondřej Špaček je sociolog, absolvent katedry Sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě UK a Sociologie na Fakultě sociálních věd UK, kde také získal v roce 2014 doktorát. Dlouhodobě se věnuje sociálním proměnám na pozadí města. Odborně se zabývá mj. tématy jako postindustriální města, sídliště, dynamika proměn městských čtvrtí, gentrifikace, kulturní kapitál atd.

Igor Kovačević je architekt, vedle vlastní architektonické praxe se dlouhodobě věnuje možnému využití veřejného prostoru a vlivu urbanismu. Několik let se také pokouší iniciovat využití potenciálu Karlínského viaduktu. V roce 2000 absolvoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Spolu s architektkou Yvette Vašourkovou založil architektonické studio MOBA a sdružení CCEA (Centrum pro středoevropskou architekturu). V poslední době se oba intenzivně věnují zvyšování úrovně veřejných investic skrze organizaci architektonických soutěží. Kovačević působí jako pedagog na škole architekury ARCHIP a na North Carolina State University – Prague Institute.

Diskuse je součástí programu projektu Hospoda U hada.

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 14-18