Outsideři

{~ '2018-05-09 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~} {~ '19:00' ~}

První večer v rámci výstavy Forma sleduje peníze představí minidrama Outsideři, které je věnováno tématům, projektům a aktivitám dvojice Šimonová – Mráčková.

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová se seznámily ve Škole architektury Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění v Praze. V autorské dvojici pracují od roku 2013. Kulturní družstvo cosa.cz založily v roce 2016 s cílem zastřešit své různorodé aktivity - architekturu, výtvarné umění, literaturu a video. Přály si vytvořit alternativu k systému nezávislých architektonických živnostníků, proto vznikla cosa.cz kulturní družstvo.

V úvodu knihy Kant a ptakopysk od Eca si oblíbily větu převzatou od Boscoe Petrweeho: „Do nedávna jsem si myslel, že jsem nerozhodný, ale teď už si tím nejsem vůbec jistý.“ Souvětí je vystihuje natolik, že jej zkopírovaly a upravily v názvu ukrajinské série příběhů „I Used to Think I Cannot Orientate Myself, But Now I Am Lost“. Přiléhává je i Tolstého poznámka ke knize Vojna a mír: „Dodnes píši pouze o knížatech, hrabatech, ministrech, senátorech a jejich dětech a obávám se, že ani v budoucnosti se v mých příbězích nebudou jiné postavy vyskytovat. (...) Stejně tak nemohu porozumět tomu, na co myslí kráva, když ji dojí, a na co myslí kůň, když veze bečky.“

Ve své práci reflektují to, co samy prožívají.

Foto: Jonáš Kolařík

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 14-18