Lynda Zein: Nemovitost války. Od destrukce k rekonstrukci

{~ '2018-03-12 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~} {~ '19:00' ~}

Přednáška Nemovitost války: Od destrukce k rekonstrukci bude zkoumat korelaci mezi destrukcí města a developerskými a demografickými zájmy v kontextu války v Sýrii. Poukáže na účelovou demolici některých částí měst Homs a Damašek a s tím související projekty „rekonstrukce“. Toto „dys-konstrukční“ podnikání s ohledem na nově vytvořené oblasti tabula rasa se dotýká otázek rozmanitosti města a jeho dějepisu, tedy psaní dějin i kolektivní narativity.

Lynda Zein je architektka a urbanistka, zabývá se otázkami kolektivní paměti, vztahem mezi časem, prostorem a gentrifikací. Studovala architekturu na University of Edinburgh ve Skotsku a na École Spéciale d’Architecture v Paříži, kde v roce 2015 získala diplom za projekt Homs, our Cities of Stories. Projekt participativní platformy a archivu vzpomínek zničeného města nadále rozvíjí, a to i v souvislosti s jejím článkem A Real-Estate-Led Demographic Destruction in Damascus and Homs (The Funambulist, May–June 2017). Přednáší na škole Archip v Praze.

Přednáška, která proběhne ve slovenštině, je součástí programu výstavy Forensic Architecture: The Architecture of Conflict.

Záznam přednášky: artycok.tv.

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 14-18