Jonas Staal: Od alternativní pravice k emancipačnímu propagandistickému umění

{~ '2018-10-04 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~} {~ '19:00' ~}

Pojmy jako falešné zprávy (fake news), alternativní fakta a éra postpravdy se v období narůstajícího mezinárodního nacionalismu staly obecně známými: od trumpismu ve Spojených státech přes Orbánovu roli v Maďarsku až po italskou Ligu. Pro pochopení vzestupu nových forem autoritarianismu je klíčovým nástrojem studium propagandy, je třeba se však podívat i na zvláštní roli, kterou zaujímá propagandistické umění. Jak přispěla imaginace umění, divadla, filmu, designu, architektury a dokonce i her k imaginaci autoritariánské? A lze si představit různé formy populárního a emancipačního propagandistického umění, jak se staví na obranu jiného světonázoru? V této přednášce se umělec a badatel na poli propagandy Jonas Staal zaměří na různé příklady současného propagandistického umění: od své vlastní výstavy o filmech přívržence alternativní pravice Steve Bannona po svou práci pro autonomní rojavskou vládu v severní Sýrii či pro Demokracii v Evropě – hnutí 2025 (Democracy in Europe Movement 2025 (DiEM25).

Jonas Staal (1981) je umělec a zakladatel umělecké a politické organizace New World Summit (od roku 2012) a kampaně New Unions (od roku 2016). Staalova práce zahrnuje zásahy do veřejného prostoru, výstavy, divadelní hry či publikační a přednáškovou činnost. Zaměřuje se přitom na vztah mezi uměním, demokracií a propagandou. Z posledních samostatných výstav lze jmenovat například Art of the Stateless State (Moderna Galerija, Ljubljana, 2015), After Europe (State of Concept, Athény, 2016), Museum as Parliament (spolu s Demokratickou federací Severní Sýrie, Van Abbemuseum, Eindhoven, 2018) a Steve Bannon: A Propaganda Retrospective (Het Nieuwe Instituut, 2018). Jeho projekty byly vystavovány po celém světě, mezi jinými i na 7. berlínském bienále (2012), na 31. bienále v São Paulo (2014) a na Trienále architektury v Oslo (2016). Mezi jeho poslední knihy patří např. Nosso Lar, Brasília (Jap Sam Books, 2014), Stateless Democracy (editováno spolu s Dilar Dirikovou a Renée In der Maurovou, BAK, 2015), či Steve Bannon: A Propaganda Retrospective (Het Nieuwe Instituut, 2018). Staal pravidelně přispívá do žurnálu e-flux. Titul PhD získal v rámci PhDArts programu university v Leidenu, a to prací s názvem Propaganda Art from the 20th to the 21st Century (Propagandistické umění 20.–21. století).

Úvodní obrázek: Rojavský lidový parlament (2015–18), Demokratická federace Severní Sýrie a Studio Jonas Staal. Foto: Ruben Hamelink.

Přednáška je organizována ve spolupráci Galerie VI PER a Ateliérem hostujícího umělce AVU v Praze. Přednášku podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království v České republice.

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 14-18